Зв'язок з нами

Чи можна застосувати Ощадливе виробництво у нас?

В основі Lean лежить японський досвід і почасти менталітет японців - відповідальність, прагматизм, перфекціонізм. Тому є думка, що у нас методологія слабо реалізовується.

Так, менталітет має значення. Але і серед наших співробітників (керівників, менеджерів середньої ланки, робочих, фахівців) досить відповідальних, прагматичних, креативних, командооріентірованих людей. Проблема в іншому. Будь-яке нове знання вимагає часу на його системне вивчення, практичне відпрацювання, адаптацію до місцевих реалій. Тому серед причин невдач використання Lean я б назвав:

  1. Сліпе копіювання методів роботи
  2. Бажання отримати швидкий результат
  3. Недооцінка ролі (досвіду, знань) працівників на місцях
  4. Низький рівень відповідальності самого менеджменту.

Але візьмемо до прикладу сусідню країну, Білорусія - яка в плані LEAN на доволі високому рівні.

Можна назвати такі компанії: «Белкоммунмаш», «КОМПО», «Святовит», «РуптуР», EnCata.

Особливо хочу виділити компанію EnCata. Це інжиніринговий каталізатор, отака «силіконова долина в дрімучих лісах» Білорусі. Для мене їх унікальність полягає в тому, що всі свої процеси (від набору кадрів до прийняття стратегічних рішень) менеджмент компанії пропускає через Lean-методологію. Філософією Lean пронизане у них все. І це при тому, що вони розробляють і виробляють складнотехнічних продукцію, з елементами штучного інтелекту.

Lean і конкуренти

У менеджменті сучасних підприємств використовуються і інші системи (теорії). Наприклад, СМК, Система збалансованих показників, Теорія обмежень, 6 Сигма, Тотальна оптимізація виробництва, REFA і ін. Але чим і як їх виміряти і порівняти?


Інструментальність підходу (конкретні методи, а не «вода»)

Простота у вивченні і використанні.


Візьмемо, наприклад, СМК. Це 100% декларативна система. Вона каже, ЩО потрібно робити, але не говорить ЯК. У СМК немає інструментів (методів, технік, практик тощо.). Це все віддано на відкуп менеджменту компанії: вирішуйте самі, як ви будете підвищувати якість своєї продукції. Тому СМК не користується об'єктивної популярністю серед менеджерів. Я думаю, якби не було обов'язкової сертифікації (наприклад, для участі в тендерах), 99% організацій відмовилися б від цієї системи.


На відміну від СМК, Lean насичений конкретними інструментами рівня «як робити». Це її реальну перевагу. Або, наприклад, німецька система REFA. Це прекрасний ефективний інструмент: потужний, з високим рівнем аналітики, операційним аналізом, картами якості, візуалізацією, деталізацією. Але - вкрай складний! Десь прочитав: якщо ви розробляєте і робите «мерседеси», то вам потрібна REFA. Якщо немає - шукайте альтернативу.

Ось Lean - така альтернатива. Її інструменти прості у вивченні і застосуванні. Вони розроблялися по суті для бригадирів, майстрів, робітників (враховувався їх рівень загальної та спеціальної освіти після Другої світової війни). А REFA - для інженерів, економістів, для керівників виробничих підрозділів. Цікаво також, що в REFA використовуються деякі інструменти Lean.


Висновок: Є думка: що з точки зору прикладного характеру, витрат на вивчення і освоєння, що досягається ефекту, Lean - дуже конкурентна система. Але остаточний вибір за споживачем - власником, топ-менеджментом підприємства. «Нав'язані» системи не працюють!

11 Травня 2018